Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortası

Türkiye'ye eğitim almak için gelen yabancı öğrencilerle ilgili olarak, Türk yasaları, ikamet ettikleri eyaletteki göçmenlik müdürlüklerinden kendi ikamet izinlerini almalarına izin vermektedir. Bu ikamet iznine göre, öğrenci kendisine sağlık sigortası, devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi ve özel hastanelerde indirimli fiyatlar sağlayabilir.

Yabancı öğrenciler aşağıdaki sağlık sigortası türlerinden birini edinebilirler:


 Özel Sağlık Sigortası

Türkiye'deki Göçmenlik Müdürlüklerinden farklı türlerde oturma izni alırken özel sağlık sigortası yaptırmak bir ön koşuldur. Özel sağlık sigortası, bu tür sigortanın farklı türlerini sağlayan özel şirketlerden birinden alınabilir, bunlardan en önemlileri şunlardır:

İkamet veya yenileme başvuruları için olağan sigorta: İkamet süresini ve birçok genel tıbbi hususu kapsar, ancak özel veya devlet hastanelerindeki tedavi maliyetinden önemli kesintiler almaz ve ilaç fiyatını karşılamaz, ancak düşük fiyatı ve erişim kolaylığı ile karakterize edilir.

Kaza, tıbbi ve analiz sigortası: Bu sigorta Türkiye'deki hastanelerde yapılan muayene, tahlil ve kaza masraflarını karşılar.

Kapsamlı sigorta: Sigorta şirketleri, her türlü tedavi, ameliyat ve kazayı kapsayan kapsamlı bir sağlık sigortası türü sağlar, ancak en pahalı sigorta türüdür.


 Kamu Sağlık Sigortası

Türk yasalarına göre, Türkiye'de yabancılar için ayrılmış ikamet türlerinden birini alarak kamu sağlık sigortasına erişebilirsiniz ve bu sağlık sigortası sayesinde, 18 yaşından büyük çocuklar hariç, devlet hastanelerinde size sağlanan ücretsiz tıbbi yardımlardan yararlanabilirsiniz.


 Hangisini Seçmeli?

Öğrenciler Türkiye'de kaldıkları süre boyunca geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır. Daha sonra herhangi bir sorunla karşılaşmamak veya borç ödememek için lütfen sigorta sürecinizi takip etmeye özen gösterin. İlk sağlık sigortanızın süresi sona erdiğinde, sağlık sigortanızı yenilemeniz ve sağlık sigortanızın yenilenmesi için Göçmenlik Bürosuna bilgi vermeniz gerekmektedir. Lütfen sağlık sigortanızı yenilemeyi unutmayınız, çünkü bu durum yasal ve sağlık açısından talihsiz sorunlara yol açabilir.

Uluslararası öğrenciler için mevcut olan devlet sağlık sigortası (Genel Sağlık Sigortası/GHI/GSS) üniversite tarafından şiddetle tavsiye edilir veya özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. GSS yaptırmak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi'ne (SGM) başvurmanız gerekmektedir.3 aylık yasal başvuru süresi içerisinde GSS başvurusunda bulunmayan öğrenciler daha sonra bu haktan yararlanamazlar. Bu nedenle öğrencilerin bu işlemleri göz ardı etmemeleri önemle tavsiye edilir. Programınızı veya program düzeyinizi değiştirmeniz halinde (örneğin lisanstan yüksek lisansa) yeniden başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Bir kez daha belirtmek isteriz ki, ebeveynleri aracılığıyla veya ikili anlaşmalarla Türkiye'de geçerli sağlık sigortasına sahip olan uluslararası öğrencilerin bunu kanıtlayan bir belgeyi Göç İdaresine sunmaları gerekmektedir. Bunların da yine Sosyal Güvenlik Merkezi'ne (SGM) gitmeleri gerekmektedir.

 

 

HIZLI ERİŞİM

instagram Facebook Twitter
Uluslararası Öğrenci Danışma Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi