Kazakistanlı Gazeteci, Üniversitemizde Türkçe Öğreniyor


Kazakistanlı Gazeteci, Üniversitemizde Türkçe Öğreniyor

Kazakistan’da ulusal bir kanalda muhabirlik yapan Altınay Amanbayeva, Türkçe öğrenmek için Çorum’a geldi. Hitit Üniversitesi’nde eğitim gören Amanbayeva, çok kısa sürede Türkçe konuşmayı öğrendi.

Hitit Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) tarafından açılan Türkçe dil kurslarına, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden katılan öğrenci sayısı her yıl artarken, bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrenciler arasında Kazakistan’ın ilk özel televizyon kanalı KTK TV muhabirlerinden Amanbayeva da bulunuyor.

Amanbayeva, yaptığı açıklamada, Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin son dönemde çok iyi seviyeye ulaştığını, iki ülke halkları arasında daha güçlü diyaloglar kurulmaya başlandığını belirterek, dolayısıyla medyada iki ülke ilişkilerini en iyi şekilde yansıtmak için Türkçe bilmenin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kazakistan’da, halkın Türkiye’ye ilgisinin arttığına işaret eden Amanbayeva, bu ilginin oluşmasında Türk dizilerinin de önemli rol oynadığını belirterek, “Büyük ilgiyle izlediğimiz Türk dizileri benim Türkiye’ye olan merakımı daha da artırdı” ifadesini kullandı.

“Amacım, Türkiye ve Kazakistan’daki gelişmeleri medyada etkili şekilde yansıtmak”

“Aynı soydan geliyor olmamıza rağmen Türkiye’deki kardeşlerimizin konuşmasını anlayamıyordum” diyen Amanbayeva, şöyle konuştu:

“Daha önce, Ankara ve İstanbul’da Türkçe kurslarına katılan arkadaşlarım vardı ama başarılı olamamıştı. Bu şehirlerde açılan kurslara katılanlar arasında Rusça ve İngilizce konuşabilen insanların çok fazla olduğunu öğrenmiştim. Bir arkadaşımın tavsiyesine uyarak İstanbul veya Ankara’yı değil, Türkçe öğrenmek için Çorum’a gelmeyi tercih ettim ve çok kısa zamanda, 3 ay gibi kısa sürede Türkçe konuşmaya başladım.”

Türkçeyi, habercilik alanında kullanabileceği düzeyde öğrendikten sonra, yine Türkiye’de gazetecilik alanında master yapıp, Kazakistan’a geri dönmeyi planladığını anlatan Amanbeyeva, “Ülkemde gazetecilik alanında çalışmalarıma devam etmek istiyorum. Amacım Türkiye ve Kazakistan’daki gelişmeleri medya üzerinden çok etkin şekilde yansıtılmasını sağlamak ve ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirmek” diye konuştu.

HIZLI ERİŞİM

Youtube Instagram Facebook Twitter
Uluslararası Ofis Öğrenci Danışma Hattı
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Uluslararası Ofis
Öğrenci Temsilcisi
Çevrimiçi